Anasayfa / Haberler / Müftüleri özel güvenlik korusun

Müftüleri özel güvenlik korusun

Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Din-Bir-Sen) Milli Savunma Bakanlığı’ndan havaalanlarına, üniversitelerden hastanelere kadar devletin hemen tüm kurumlarında görev yapan ve sayılarının 1 milyonun üstüne çıktığı belirtilen özel güvenlik görevlilerinin, müftüleri ve camileri korumak için de görevlendirilmesi istendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeterli bütçesi olduğunu söyleyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Müftülerin koruması özel güvenlik marifetiyle ihale edilerek yapılabilir” dedi. Diyanet’in her camiye bir güvenlik görevlisi görevlendirmesi gerektiğini savunan Özdemir, talebini, din görevlilerine ve müftülere karşı saldırıların arttığı iddiasına dayandırdı.

‘Dini kurumlar yıpratılmaya çalışılıyor’
AKP hükümetleri döneminde bütçeden 5,5 milyar lira aktarılan özel güvenlik şirketlerinin, ocak ayında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile silah kullanabilmelerinin önü açıldı. Son değişiklikle, özel güvenlik görevlileri silah kullanma yetkisinin yanı sıra, vali iznine bağlı olarak uzun namlulu silah da kullanabilecek.

Özdemir, dünyada yükselişe geçen “İslamofobi” nedeniyle “kasıtlı” ve “bilinçli” olarak din görevlilerinin ve dini kurumların yıpratılmaya çalışıldığını iddia etti.

‘Müftüler korku ve endişeye kapıldı’
Özdemir, çeşitli illerde din görevlilerine yönelik meydana gelen bıçaklı ve silahlı saldırılar nedeniyle müftülerin korku ve endişeye kapıldığını ifade ederek, şu ifadeleri kullandı: “Bu tehlikenin çözümü kolay ve açıktır. Diyanet İşleri Başkanlığı bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmalıdır. Aksi halde telafisi mümkün olmayan olayların yaşanması halinde hesabını kimse veremeyeceği gibi, vebalini de kimse taşıyamaz.”

Buna da göz atabilirsiniz

Özel Güvenliğin dikkati 40 bin lirayı kurtardı

Olay dün saat 17.00’de meydana geldi. Cep telefonundan Fatma Öncel’i arayan kimliği belirsiz bir kişi, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir